e-Okul Paketleri Nedir ve Ne İşe Yarar?

e-Okul Paketleri Hakkında

Her yeni Eğitim-Öğretim Yılı başlangıcında okullar öğrenci fotoğraflarını çektirirler ve e-Okul Sistemine aktarırlar. e-Okul için fotoğraf çekimi yaptıran okullarımız ihtiyaçları doğrultusunda farklı taleplerde bulunabilirler. Okullara sunacağınız e-Okul Paketleri içerisinde aşağıdaki ürünler bulunabilir;

İsteğe bağlı olarak bu paketteki bazı ürünler çıkartılabilir veya ilave başka ürünler koyarak çeşitli e-Okul Paketleri oluşturabilirsiniz.

Çeşitli varyasyonlarla bizim oluşturduğumuz e-Okul Paketleri.

Okullara sunulabilecek örnek fiyat teklifi. 

e-Okul Fotoğraf Çekimi Fiyatlarını belirleme hakkındaki makalemiz. 

e-Okul Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılmalıdır?  hakkındaki makalemiz.

e-Okul CD’si

MEB tarafından, ilgili yönetmelikler ile E-Okul sistemine öğrencilere ait son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafların yüklenmesi gerekliliği belirtilmiştir

Bu nedenle okullar, her yeni Eğitim-Öğretim Yılı başında ilk olarak e-Okul Sistemine yüklenmek üzere öğrencilerin fotoğraf çekimi yaptırıp sistemi güncellemek isterler.

Bu fotoğrafları 133×171 pixel boyutlarında ve en az 20 KB. boyutunda JPG formatında olmalıdır. Çekilen fotoğraflarda beyaz fon kullanılmalı ve öğrencinin yüz hatları net olmalıdır.

Öğretmen Not Çizelgesi/Öğretmen Not Defteri

Okullarımızın E-okul sistemine geçişi ile ilköğretim okullarında 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılında Not Defteri yerine Not Çizelgesi gelmiştir. 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılında yapılan son düzenlemelere göre Not Çizelgesi mecburiyeti kaldırılmış ve öğrencilere verilen notlar E-Okul sistemine işlenmeye başlamıştır. Ortaöğretim okullarımızda ise Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinde yapılan son düzenlemeler ile not defteri mecburiyetinin kaldırıldığı 04 Eylül 2010 tarihli Resmi Gazetede bildirilmiştir.

Okullarımız (özellikle kalabalık mevcutlu olanlar) hem öğrencileri tanıma amaçlı, hem de ders esnasında değerlendirmeleri not alabilmek için Öğretmen Not Çizelgesi veya Öğretmen Not Defteri talep etmektedir. Not Defteri/Çizelgesi artık tutulması zorunlu bir evrak değil, öğretmenlerimizin işini kolaylaştıracak faydalı bir evrak olarak düşünülebilir.

Öğretmen Not Defteri veya Öğretmen Not/Puan Çizelgesi kullanım amacı olarak aynı işlevi görmektedir ve öğrenci not değerlendirmelerinin tutulduğu bir evraktır. Öğretmen Not/Puan Çizelgesi A4 ebatlarında hazırlanan, Öğretmen Not Defteri ise 10cm x 10cm ebatlarında defter şeklinde hazırlanan bir evraktır. Her sınıf için ders sayısınca (ortalama 15’er adet) hazırlanırlar.

Okul İdareci Albümü / Sınıf Albümü / Fotoğraf Albümü

Okul idarecilerine (Okul Müdürü ve Müdür Yardımcıları) verilmek üzere hazırlanan öğrenci resimlerinin sınıf sınıf bulunduğu kitapçıktır. Ortalama olarak her okula idarecilere dağıtılmak üzere 5 adet verilir.

Bazı okullar öğretmenlere dağıtmak için çok daha fazla sayıda idareci albümü talep edebilir. Bu gibi durumlarda maliyeti azaltmak için Öğretmen Cep Albümü tavsiye edilir.

İdareci Albümlerini 3 farklı ebatta hazırlamaktayız. Bunlardan istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Öğretmen Cep Albümü

Öğretmen Cep Albümü, Okul İdareci Albümünün küçültülmüş halidir, taşınması kolaydır. Öğretmenlerin öğrencileri tanıması amacıyla talep edilir. Her öğretmen için birer adet hazırlanır. Öğretmen Cep Albümü istenilmesi halinde Not Defteri veya Çizelgesine ihtiyaç duyulmaz. 10,5 cm x 13,5 cm ölçülerinde hazırladığımız öğretmen cep albümleri içerisinde tüm öğrenci fotoğrafları sınıf sınıf bulunmaktadır.

Öğrenci Tanıma Formu

Öğrenci kişisel dosyasında yer alması gereken bilgilerin bir bölümü kısa sürede, öğrenci tanıma fişi aracılığıyla öğrencinin kendisinden yada velisinden sağlanabilir özelliktedir. Her okul kendi öğrencilerinin özelliklerini göz önüne alarak bir öğrenci tanıma fişi geliştirebilir. Genelde ilkokullarda talep edilir.

Öğretmen / Öğrenci Kimlik Kartları / Yaka Kartları

Öğretmen Öğrenci Kimlik Kartları isteğe bağlı olarak mat veya parlak laminasyon ile kaplanarak hazırlanır. Kendinize özgün kimlik kartı tasarımları geliştirebileceğiniz gibi, hazır şablonlarımızı da kullanabilirsiniz. Kimlik kartlarında isteğe bağlı olarak Barkot, QRCode kullanılabilir. Öğrenci nüfus bilgileri, müdür imzası kullanılabilir.

Nöbetçi, Ziyaretçi, Görevli, Okul Aile Birliği, Sınıf Temsilcisi vb. kartlar okulun talepleri doğrultusunda hazırlanabilir.

07 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe giren “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği” ile Ortaöğretim öğrencilerine kimlik kartı zorunluluğu gelmiştir.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

MADDE 74- (1) Okul müdürlüğünce öğrencilere, nüfus kayıt ve okul bilgilerini içeren, fotoğraflı öğrenci kimlik belgesi düzenlenir. Öğrenci kimlik belgeleri, gerektiğinde elektromanyetik kullanıma uygun şekilde de tasarlanabilir.

22 Temmuz 2016 tarihinde “MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü” tarafından okullarımıza gönderilen “Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri” yazısının aşağıdaki bölümünde belirtildiği gibi, okul personeline yaka kartı kullanma zorunluluğu getirilmiştir.

Emniyet ve Güvenlik Tedbirleri Yazısı

  1. B) Binalara Giriş ve Çıkışların Kontrolü
  2. a) Bina girişlerinden itibaren bütün alanlarda, kontrolü kolaylaştırmak için personele verilen “Daimi Giriş Kartı” mesai süresince sol yakaya veya boyuna takılı olarak taşınacaktır.
Shopping Cart