Okul Fotoğrafçılığı Nedir?

[dt_fancy_title title=\”Okul Fotoğrafçılığı Ürünleri / Okul Fotoğrafçılığı Nedir?\” title_size=\”h4\” title_color=\”accent\” separator_color=\”accent\”]

Okul Fotoğrafçılığı Nedir?

Okul Fotoğrafçılığı makalemizde, okullar ile yeni çalışmaya başlayan veya başlayacak meslektaşlarımızı aydınlatmak için sektörde geçen 20 yıla yakın tecrübe ve birikimlerimizi elimizden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.

Okul Fotoğraf Çekimi kendi başına bir sektör olup çeşitli ürün ve hizmetler içermektedir. Okul fotoğrafçılığı, stüdyo fotoğrafçılığından biraz daha farklıdır. Okul Fotoğrafçılığında çekimler genelde okullarda yapılır. Okulda portatif bir stüdyo kurarak, hızlı ve pratik aynı zamanda hatasız çekimler yapılmalıdır. İşler toplu olarak değerlendirilmeli ve ona göre fiyatlar verilmelidir.

Okullarımızın Eğitim-Öğretim Yılı başından, sonuna kadar çeşitli fotoğraf çekim ihtiyaçları vardır. Yıl boyunca bu hizmetler verilebilir. Okul Fotoğrafçılığı aynı zamanda size müşteri portföyünüzü de artırma şansı verecektir.

Okullar tüm fotoğraf ihtiyaçlarını tek bir fotoğrafçı veya ajansla çözmek isterler. Bu nedenle aşağıdaki belirttiğimiz ihtiyaçlarını karşılayabilmeniz gerekmektedir.

Okul Fotoğrafçılığı Ürünleri / Hizmetleri

E-Okul Fotoğraf Çekimi

MEB tarafından, ilgili yönetmelikler ile e-Okul sistemine öğrencilere ait son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafların yüklenmesi gerekliliği belirtilmiştir. Bu nedenle okullar, her yeni Eğitim-Öğretim Yılı başında ilk olarak E-Okul Sistemine yüklenmek üzere öğrencilerin fotoğraf çekimi yaptırıp sistemi güncellemek isterler.

Okullara sunulacak E-Okul Fotoğraf Çekim Tekliflerinde;

İsteğe bağlı olarak bu paketteki bazı ürünler çıkartılabilir veya ilave başka ürünler de konulabilir. E-Okul Fotoğraf Çekimi için okullara öğrenci başı fiyatlar verilir. e-Okul Fotoğraf Çekimi Eylül, Ekim, Kasım, Aralık hatta Ocak ayları boyunca sürmektedir.

e-okul Fotoğraf Çekimi yapan müşterilerimiz, çekimleri yaptıktan sonra NonStop e-okul Baskı Programı ile veri girişlerini yapabilir ve sipariş oluşturabilir.

Fotoğrafçı ve ajans müşterilerimiz için hazırladığımız güncel e-Okul Paketi Baskı Fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.

Okullara sunabileceğiniz örnek ve tavsiye niteliğindeki,  e-Okul Fotoğraf Çekim Teklifini inceleyebilirsiniz.

e-Okul Paketinde olabilecek ürünleri incelemek, bu ürünlerin kullanım amaçları ve özellikleri ile ilgili bilgi edinmek isterseniz e-Okul Ürünleri Kategorisini inceleyebilirsiniz.

Okul Hatırası/Anı Fotoğraf Çekimi

e-Okul Fotoğraf Çekimleri sonrasında genellikle Ana Sınıfları ve 1. sınıflarda yapılan fotoğraf çekimleridir. Anlaşmaya bağlı olarak çekimlere diğer sınıflar veya okulun tamamı da ilave edilebilir. Bu çalışmalar sene sonuna kadar devam etmektedir. Genellikle Aralık ve Ocak aylarında takvim çalışmaları (Masa Takvimi, Duvar Takvimi, Gemici Takvimi, A3 veya A4 PVC kaplamalı çalışmalar) yapılmaktadır. Hatıra fotoğraflarında tek bir ürün verilebileceği gibi, bir çok üründen oluşan paketler de sunulabilir.

Hatıra/Anı Fotoğraf Çekimi Paketlerde bulunabilecek ürünler şunlar olabilir;

Okul albümlerinde genellikle 3 adet fotoğraf kullanılır. Öğrencinin tek portre fotoğrafı, öğrencinin öğretmeni ile birlikte çekilmiş fotoğrafı, sınıfın toplu grup fotoğrafı. Bu örnekleri çoğaltmak farklı şablonlar yapmak sizin elinizdedir.

Okul Hatırası/Anı Fotoğraf çekimlerinde fiyatlar sunulan paketin içeriğine ve öğrenci katılımına göre değişmektedir. Fiyatı belirlemek için, pakette kullanılan ürünler, katılım sayısı, fotoğraf çekimi için harcanan süre, bilgisayarda yapılacak çalışmalar için harcanan süre, tahmini satış adedi ve iade adedi, personel maliyetleri, yol giderleri vb. dikkate alınmalıdır.

Mezuniyet Albümü Kepli Fotoğraf Çekimi

Mezun olan öğrencilerimize çekilen fotoğraf ve albüm paketleridir. İlkokul, ortaokul ve lise, üniversiteden mezun olan öğrencilere çekilir. Bu çekimler okulda kurulacak bir portatif bir stüdyoda yapılabileceği gibi kendi stüdyonuzda da yapılabilir.

Mezuniyet Yıllığı / Okul Yıllığı / Andaç

Mezun olan öğrencilerimize verilen hatıra/anı kitapçığına Mezuniyet Yıllığı / Okul Yıllığı veya Andaç adı verilir. Mezuniyet yıllığı katılımı mecbur olmayan bir çalışmadır.

Kamera ve Fotoğraf Çekimleri

Okullarımızda çeşitli aktiviteler yapılmaktadır ve bu aktivitelerde kamera ve fotoğraf çekimi talebinde bulunmaktadırlar. Bu aktivitelerde bir veya birden fazla kamera çekimi, fotoğraf çekimi anlaşmaya bağlı olarak canlı satış yapılabilir.

Bu aktiviteler arasında, Okuma Bayramları, 23 Nisan Gösterileri, Gezi Seyahatleri, Spor Müsabakaları, Münazaralar, Yarışmalar, Mezuniyet Geceleri ve Okul Baloları sayılabilir.

Mezuniyet Yıllığı hazırlamak titiz ve meşakkatli bir çalışma gerektirir. Dizgi/mizanpaj ve matbaa bilgisi gerektirir. İyi bir mücellit lazımdır.

İş ortaklarımız ile birlikte, mezuniyet yıllığı baskılarında çözüm ortağı olarak çalışmaktayız. İster sadece baskı, ister tasarım, baskı ve mücellit aşamalarında komple çözümler sunmaktayız.

Shopping Cart